ژل رویال

ژل رویال یک ماده غلیظ لیمویی رنگ است که از غدد مخصوصی به نام غدد بزاقی پیشانی که حلقی نیز نامیده می شوند و از سومین روز عمر زنبوران کارگر فعال می شود و تا یازدهمین روز زندگی زنبور هم فعال است ترشح می شود. دارای خاصیت اسیدی و ترش و گس است و در صورت مخلوط کردن با عسل آن را بسیار رقیق می سازد. لاروهای کارگر فقط در دو روز اول عمر خود از آن استفاده می کنند و لاروهای ملکه پنج روز با آن تغذیه می شوند و بر پایه ی این اصل در صورت داشتن تجربه ی کافی و دقت با عملی به نام پیوند زدن شاه خان ها و یتیم نمودن کندو ( خارج نمودن ملکه از کندو ) و قرار دادن لارو جوان به همراه یک قطره ژل رویال در شاه خانها و قرار دادن آنها در کندو پس از سه روز می توان ژل را استحصال کرد، مجددا یادآور می شوم این کار نیاز به تجربه داشته و تولید آن و نگهداری آن کاری تخصصی است.

111

 

ژل رویال به صورت یک ماده خالص فقط در دمای زیر ۱۰ درجه و در شیشه های تیره ای که از تابش نور محافظت می کند قابل نکهداری است. در غیر این صورت به نسبت ۴،۳، یا ۲ گرم ژل مخلوط با ۱۲۵ گرم عسل طبیعی غنی از فروکتوز تهیه شده که تا ۱۸ ماه در ظروف شیشه ای تیره محافظت شده از نور و گرما قابل نگهداری است.

121

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>