پیشینه زنبورداری در خوانسار

پیشینه زنبورداری در ایران بنا به اسناد تاریخی موجود به زمان هخامنشی بر می گردد. پرورش زنبور عسل به روش مدرن در ایران دارای سابقه بیش از نیم قرن است و بنا بر اطلاعات موجود در سال ۱۳۴۰ تعداد ۵۰ هزار ملکه از خارج از کشور به جهت اصلاح نژاد زنبور وارد گردیده است. شهرستان خوانسار به عنوان قطب پرورش زنبور عسل در سطح کشور دارای بیش از ۴۲ هزار کلنی فعال زنبور عسل می باشد که بر اساس آمارهای موجود در شرکت های تعاونی تعداد افراد شاغل در بخش نگهداری و خدمات شغلی بیش از یک هزار نفر می باشند که مجموعا در سال حدود ۸۰۰ تن شهد عسل و دیگر محصولات جانبی زنبور را تولید می نمایند.

در سال ۱۳۴۵ شهر۶۰۰۰ نفری خوانسار دارای ۲۱۰۰۰ کندوی زنبور عسل بود. اگر افراد هر خانواده در این ناحیه را به طور متوسط ۶ نفر حساب کنیم به هر خانواده ۲۱ کندو و یا اینکه به هر نفر ۵/۳ کندو می رسد. چنین نسبتی درهیچ یک از شهرهای اروپا و آسیا و شاید هم در سایر نقاط جهان دیده نمی شود. از این لحاظ خوانسار یک حالت استثنایی دارد و افتخاری است برای شغل زنبورداری ایران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>